3 rzeczy, o które powinieneś zapytać zanim podpiszesz umowę na transport zwłok do Polski.
Standardy usług związanych z transportem zwłok do Polski ciągle rosną i jest to niewątpliwie pozytywne zjawisko. Ciągle niestety zdarzają się praktyki nieuczciwe. W ostatnim czasie kilka rodzin zgłosiło się do nas z prośbą o pomoc, ponieważ jak twierdziły kwota końcowa ponad dwukrotnie różniła się od tej z umowy. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę na sprowadzenie zwłok do Polski, aby uniknąć podobnych sytuacji.
Należy wyjść od tego, że wszystko co usłyszymy we wstępnej rozmowie telefonicznej z zakładem pogrzebowym nie ma żadnej mocy wiążącej. Dobrze jest, kiedy ustalenia telefoniczne są potwierdzone w jakiś sposób pisemnie. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być tutaj zachowanie korespondencji email, co sprawdza się wówczas kiedy realizacja zlecenia przebiega bardzo szybko. Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta jest sporządzenie umowy pisemnej. Standardowa umowa powinna określać przedmiot usługi, cenę, formę rozliczenia, oraz podstawowe dane stron umowy. Jednak jak często to bywa: diabeł tkwi w szczegółach. Podpisując umowę na transport zwłok z zagranicy radzimy zwrócić uwagę na trzy kwestie:
1. Trumna: zakup czy wynajem?
Międzynarodowy transport zmarłych wymaga specjalnej trumny. Jest to zazwyczaj trumna drewniana z zewnątrz, ze specjalnym wkładem w środku, który musi być szczelnie zamknięty na czas transportu i do pogrzebu. W przypadku trumny często pojawiają się dwa nadużycia:
a) “wynajem trumny”
Takie określenie pojawia się w umowach niektórych firm pogrzebowych. Klienci często nie zwracają na to uwagi, podpisują dokument gdzie koszt “wynajmu trumny” to przykładowo 1.000 zł, a ostatecznie na fakturze otrzymują kwotę kilkukrotnie wyższą np. 2.500 zł, bo przecież taką trumnę należy zakupić, aby móc dokonać pochówku.
b) “filtr / wkład chłonny do trumny”
Faktycznie, trumna powinna zawierać warstwę chłonną (około 5cm) wewnątrz lub filtr regulujący ciśnienie wewnątrz wkładu. Są to jednak podstawowe elementy wyposażenia trumny do transportu zwłok i nie ma podstaw, aby pobierać za to dodatkową opłatę, która w pewnych firmach sięga nawet kilkuset złotych.
Pomagamy 24h
+48 601 591 203
Dzwoniąc pod ten numer uzyskacie Państwo bezpłatną poradę i wycenę transportu zwłok z zagranicy do Polski.
2. Transport zwłok do Polski: do granicy czy miejscowości gdzie odbędzie się pogrzeb?
Należy zwrócić uwagę, aby trasa transportu zmarłego była precyzyjnie określona.
Początkiem trasy powinna być miejscowość gdzie aktualnie znajduje się ciało osoby zmarłej za granicą, a końcem miejscowość docelowa w Polsce gdzie ma odbyć się ceremonia pogrzebowa. Na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste, jednak niektóre firmy w swoich umowach podają jedynie cenę za transport do granicy Polski. Po przekroczeniu granicy naliczana jest dodatkowa opłata za każdy przejechany kilometr, co w przypadku gdy transport przykładowo odbywa się z Niemiec, a miejscem przeznaczenia jest Białystok rodzina narażona jest na dopłatę liczoną w setkach złotych.
3. (Nie)zbędne formalności?
Międzynarodowy transport zwłok wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności zarówno w Polsce jak i w kraju z którego zmarły zostanie sprowadzony. Wyrobienie dokumentacji (szczególnie za granicą) często wiąże się z wizytami we wielu urzędach, które za swoje usługi pobierają opłaty administracyjne. Niektóre firmy omijają tę procedurę i dokonują przewozu bez stosownych zezwoleń, przez co ich usługi są rzekomo “tanie i szybkie”. Jest to jednak pozorna oszczędność. Problem dla rodzin zaczyna się w momencie kiedy ubezpieczalnie nie chcą wypłacić odszkodowań, ZUS nie chce przyjąć wniosku o zasiłek pogrzebowy, lub cmentarz nie chce wydać zgody na pogrzeb. Niestety wtedy może być już na cokolwiek za późno. Dlatego podczas rozmowy z firmą pogrzebową warto np. zapytać czy w ramach wykonywanej usługi pozyskiwana jest decyzja Konsula na sprowadzenie ciała / prochów osoby zmarłej do Polski. Jeżeli w słuchawce usłyszymy odpowiedź typu “tego i tak nikt nie sprawdza” , “to się Pani/Panu na nic nie przyda” to radzimy kontynuować poszukiwania firmy…
Podsumowując, pamiętajmy aby dokładnie zapoznać się z treścią umowy i nie podpisywać niczego pod wpływem impulsu. Jeżeli coś jest dla nas niejasne, nie bójmy się pytać – żadna profesjonalna firma nie powinna mieć przed nami jakichkolwiek tajemnic. Ostatecznie, gdy mamy wątpliwości co do treści umowy, warto zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej.